Technologia

Drogi solarne

W ostatnim czasie wielką popularność zdobywają sobie drogi solarne. Przynajmniej w mediach. Co to jest i czy realnie możemy liczyć na powstawanie dróg solarnych?

Drogi z panelami słonecznymiconstruction-site-build-construction-work-159306

Drogi solarne to pomysł tak naprawdę wcale nie nowy, w ramach którego naukowcy chcieliby wykorzystać gigantyczną powierzchnię dróg do uzyskiwania energii ze słońca.

W pewnym momencie zauważono bowiem, że można wyłapywać promienie słoneczne padające na powierzchnię naszej planety i albo magazynować uzyskane w ten sposób ciepło, albo przekształcać je na energię elektryczna i w ten sposób uzyskiwać zasilanie dla masy różnych urządzeń.

Poszukiwania miejsc na zamontowanie odpowiednich paneli do czerpania energii ze słońca podpowiedziały naukowcom, że najlepiej jest korzystać z powierzchni, które już pełnią jakąś funkcje. Najczęściej są to dachy domów, ale powierzchnia dróg oraz parkingów też miała się do tego nadawać idealnie. Czy budownictwo drogowe Konin będzie za niedługo obejmowało układanie paneli słonecznych na drogach? Raczej nie.

Nowoczesne drogi jeszcze nie dzisiajpexels-photo-39811

Budowa dróg Konin jeszcze przez długie lata będzie wyglądała dokładnie tak samo, jak jest to dzisiaj i żadna firma drogowa Konin nie musi się na razie interesować tematem dróg solarnych. Spowodowane jest to bardzo prostym faktem, że stworzenie działającej drogi solarnej jest jak na razie daleko poza naszymi możliwościami technologicznymi.

Taka droga musi bowiem spełniać równocześnie dwa warunki. Po pierwsze, musi być wytrzymałą i bezpieczna drogą, a po drugie, musi to być droga produkująca odpowiednią ilość energii. Na dzisiaj nie jest spełniony żaden z tych warunków, ponieważ nie posiadamy materiałów, które pozwałyby na zbudowanie bezpiecznej i wytrzymałej drogi o charakterze panelu fotowoltaicznego.

Potrzeba by bowiem do tego przezroczystego asfaltu, a to, przynajmniej jak na razie, bajka. Równocześnie nie da się wyprodukować odpowiedniej ilości energii, by miało to jakikolwiek sens. Panele słoneczne na dachach są pod odpowiednim katem, by maksymalizować uzyskiwaną energię. Panele na drodze musiałyby być płaskie lub ich cena byłaby kosmiczna – trans-spili.com.

W obu wariantach nie ma to większego sensu. Co więcej, na drogach panele byłyby niemal non stop przykryte samochodami, przez co ilość docierającej do nich energii słonecznej byłaby minimalna. Jest to ogólnie piękny, ale nierealny pomysł.