Prawo

Trzy zawody prawnicze – co mają ze sobą wspólnego?

W szerokiej dziedzinie prawa wbrew pozorom występuje kilka zawodów. Dziś przyjrzymy się bliżej trzem z nich. Jeżeli sądzicie, że adwokat, notariusz i radca prawny to jeden zawód, jesteście w błędzie. Każda z tych osób zajmuje się innymi dziedzinami prawa i ma zupełnie inne obowiązki. Oczywiście pierwszym krokiem każdego człowieka, który pragnie otrzymać zawód prawniczy, są wyższe studia prawnicze, można je skończyć w każdym mieście, nawet w Kaliszu. I właśnie na etapie studiów wybieramy kim dokładnie chcemy zostać w przyszłości.

Oczywiście studia prawnicze nie są dla wszystkich, jest to bowiem pięć lat ciężkiej nauki, trzeba mieć naprawdę dobrą pamięć i wiele samozaparcia i uporu, aby dotrwać do ostatniego roku, obronić się i zostać adwokatem, notariuszem lub radcą prawnym. – kancelariakajda.pl

Takie zawody są poszukiwane w każdym mieście, także Konin poszukuje wykwalifikowanych prawników. Tutaj spróbujemy się skupić na tych trzech zawodach i zaprezentować różnice pomiędzy nimi. Każdy z tych zawodów to inne uprawnienia i obowiązki, choć dla osób chcących mieć wiele profesji zdobycie wszystkich trzech zawodów nie jest trudnym wyzwaniem.

Kim właściwie jest notariusz?

Pierwszym z omawianych zawodów jest notariusz. Tak samo jak pozostałe zawody, aby zostać notariuszem należy skończyć studia wyższe i ukończyć je właśnie na specjalności notarialnej. Osoba w tym zawodzie zajmuje się głównie sprawami dziedziczenia spadków, spisuje akty notarialne, zajmuje się wydawaniem niezbędnych upoważnień, pomaga w spisaniu i uwierzytelnieniu spadku, ogólnie zajmuje się sprawami związanymi ze spisywaniem protokołów, upoważnień, wpisów do ksiąg wieczystych i tym podobne.

Jeżeli zatem potrzebujemy osoby do ustanowienia spadku bądź podzielenia spadku po rodzicach, najlepiej udać się do kancelarii prawnej, w której przyjmuje właśnie notariusz. Każdy dokument podpisany przez notariusza ma moc prawną, i podlega kontroli prawnej. Dlatego na stanowisko notariusza powinny aplikować osoby odpowiedzialne, solidne i działające w dobrej woli, aby przysłużyć się społeczeństwu. Czy Ostrów Wielkopolski ma swoich prawników?

Radca prawny i jego obowiązki

Zupełnie innym zawodem jest radca prawny. Jak sama nazwa wskazuje osoba pełniąca obowiązki radcy prawnego, zajmuje się w głównej mierze doradzaniem. Zwykle są to ustne porady prawne oraz wszelkiego rodzaju konsultacje prawne.

Kancelaria prawna zatrudniająca w swoich szeregach radcę prawnego, często specjalizuje się w wydawaniu opinii w danej sprawie, nawet jeżeli jej nie prowadzi osobiście, może także funkcjonować jako pełnomocnik bądź tak zwany obrońca posiłkowy w konkretnej sprawie sądowej. Radca prawny nie musi mieć dodatkowych uprawnień oraz zaliczonej aplikacji prawniczej, wystarczy że będzie potrafił przedstawić dokumenty świadczące o ukończonych studiach wyższych prawniczych. – adwokat-kwasniewski.pl

Osoba będąca radcą prawnym nie musi pracować w kancelarii, może także być zatrudniona w przedsiębiorstwie, mieszkać w niewielkim mieście Ostrzeszów czy pracować i mieszkać tam gdzie znajdują się duże firmy korporacyjne. Z tych trzech zawodów najłatwiejszym jest zdecydowanie zawód radcy prawnego.

Zawód prawniczy z innymi zobowiązaniami

Mimo iż zawód adwokata jest bardzo zbliżony do zawodu radcy prawnego, wiąże się z zupełnie innymi prawami i obowiązkami względem klientów, społeczeństwa i samego wymiaru sprawiedliwości. Adwokat nie może pracować jako osoba zatrudniona na łamach stosunku pracy, adwokat posiada własną kancelarię adwokacką bądź pracuje w zespole kilku adwokatów, współpracując w jednej siedzibie. – mlt-kancelaria.pl

Jeżeli kancelaria adwokacka pragnie zatrudnić radcę prawnego, czyni to na podstawie prawa o stosunku pracy, jeżeli natomiast poszukuje nowego adwokata, jego przyjęcie odbywa się na zupełnie innych zasadach. Podobnie jak w przypadku radcy prawnego, zawód adwokata wiąże się z udzielaniem porad prawniczych, reprezentowaniem klientów w sądzie bądź urzędach, sporządzaniem niezawistnych opinii prawniczych oraz opracowywaniem skomplikowanych aktów prawnych.

Każdy adwokat odpowiada przed sądem, jeżeli wyda błędną opinię bądź postąpi niezgodnie z prawem, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Dodaj komentarz